Ads 468x60px

26 Ağustos 2012 Pazar

Pilates boy uzatır mı ?

Merhaba arkadaşlar , bir önceki yazımızda "Boy Uzatma Ameliyatı" ndan bahsettik. Bu yazımızda da "Pilates boy uzatır mı ?" konusunu ele alacağız.

İnternet ortamında pilatesin boy uzatıp uzatmadığı konusu hep tartışılmakta. Kimileri pilatesin boy uzattığını savunurken kimileri uzatmadığını sadece duruşu düzelttiğini bu nedenle de kişinin kendini uzun hissettiğini savunuyor. Öncelikle pilates nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır ? Bunları biraz inceleyelim.

pilates boy uzatma


Pilatesin Tarihçesi

Pilates, 1880  Almanya doğumlu Joseph Pilates in bulduğu egzersizlerdir.Joseph Pilates, 1926 tarihinde  New York’a yerleşmiş ve ilk pilates merkezini burada açmıştır. Daha sonra, çok kısa bir zamanda dansçıların ve aktörlerin ilgi odağı olan 36 egzersiz geliştirmiştir. O zamanlarda, Pilatesin faydaları dansçılar ve aktörler camiyasında önemli ve hakkında çok bahsedilen bir sır haline gelmiştir.

Pilates Nedir?

Pilatesin amacı güçlü bir beden yaratmaktır.Zihinsel ve bedensel bütünlüğü amaçlayan denge, nefes ve hareket bütünlüğünün bir sentezidir. Eklem ve kemikleri ömür boyu korumak için kasları  güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının güçlendirilmesine dayanan bir sistemdir. Joseph Pilates kendi egzersizlerinin faydalarını şu şekilde tanımlar;
“Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız. 30 seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip olacaksınız.

Pilates Boy Uzatır Mı?

Pilatesten biraz bahsettikten sonra gelelim asıl konumuza; Pilates boy uzatır mı ? Uzatmaz mı? 
Pilates oldukça güçlü ve etkili bir egzersizdir; sırt,omuz,göğüs,omurga,kalça,bacak ve daha bir çok kas grubunu esnetir , güç kazandırır. Esnetme ve güçlendirme üzerine dayalı olması sebebiyle duruşu düzeltir, omurgaların arasındaki boşlukları açarak kişinin uzamasına yardımcı olur. Hem duruşu düzeltmesi hem de omurgalar arası boşlukları açması nedeniyle boy uzatma açısından oldukça faydalıdır. "Boy Uzatma Formülü" ndeki egzersizlerle birleştirildiğinde boy uzatma açısından çok büyük önem taşıyor. Tabi ki pilatesin tek faydası boy uzatmaya yardımcı olması değildir. Bu nedenle pilatesi hayatınız için öneriyorum.4 yorum :

 1. sizden bi ricam olucak pilatese nasıl başlamalıyız hangi pilates hareketleriyle başlayıp devam ettirmeliyiz özellikle boy uzatmaya en yarayacak hareketleri bize yayınlarmısınız ?

  YanıtlaSil
 2. Pilatesin en iyi yapalacağı yer şehrinizde bulunan pilates merkezleridir hem düzenli olarak yapmış olursunuz hem de daha bilgili kişiler tarafından eğitilmiş olursunuz. Ancak buna ayıracak bütçe ya da zamanınız yoksa internette "ücretsiz pilates videoları" vb. şekilde aratarak eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. Pilatesin geneli boy uzatmaya faydalıdır.

  YanıtlaSil
 3. Ben 1.72 boydayım egzersızlerı yapsam sızce kac cm uzarım

  YanıtlaSil
 4. sen boyuna şükret Allah olmayanlara versin de knk..

  YanıtlaSil