Ads 468x60px

9 Aralık 2012 Pazar

Boy Uzatan Sporlar

Bir önceki yazımız da "Telkinle Boy Uzatma" konusuna değinmiştik. Bu yazımız da ise boy uzatan sporlar dan bahsedeceğim.

Boy uzatmada egzersizler, yiyecekler, düzenli uyku gibi şeylerin yanında , en önemlisi düzenli bir spor yapmaktır. Her spor boy uzatan spor değildir ancak her sporun ortak noktaları vardır.spor yapmak boy uzatır mı

Spor yapmak yaşam kalitenizi yükseltir,hastalıklara karşı direncinizi arttırır, oksijen kapasitenizi arttırır, kan dolaşımınızı iyileştirir, kemik bozulmalarını önler, duruşu düzeltir, güç arttırır, güven kazandırır,psikolojiyi olumlu yönde etkiler. Tabi ki sadece bunlarla sınırlı değildir daha sayılması gereken bir sürü yararı vardır. Ancak dediğim gibi her spor boy uzatan spor değildir. Örnek vermek gerekirse. bodybuilding sporu omurgaya sürekli yük bindirerek , boşlukların kapanmasına neden olur. Bizim boy uzatma için istediğimiz şey ise güç kazanmanın yanında bu boşlukların açılmasıdır. Çoğu spor bu boşlukların açılmasını sağlar ancak sizlere en etkili boy uzatan sporlardan bahsedeceğim. Şunu da belirtmeliyim ki her spor öncesi yapılan ısınma ve esneme egzersizleri boy uzatmaya yararlıdır.

Boy uzatan sporlar hangileridir?

  • Basketbol
Basketbolun boy uzattığı herkes tarafından biliniyor. Temeli sürekli sıçrama ve koşma hareketlerine dayanıyor. Sürekli sıçramak omurlar arasını açtığı gibi bu boşlukları da hızlı bir şekilde dolduruyor, sürekli koşulduğu için kan dolaşımı ve büyüme hormonu salgılaması arıtıyor.
  • Yüzme
Düzenli yüzmek , hem fit bir vücuda sahip olmayı sağlar hem de boy uzatmaya yardımcı olur. Yüzerken neredeyse vücudumuzdaki bütün kaslar çalışır.
  • Koşu
Düzenli olarak yapılan koşu, metabolizmanızı hızlandırır, büyüme hormonu salgılamasını arttırır. Ciğer kapasitesini geliştirir.

  • Pilates
Bir çok kas grubunu esnetip, boşlukları açması nedeniyle en önemli boy uzatan sporlardan biridir. Pilates hakkında daha detaylı bilgi için "Pilates Boy Uzatır Mı?" yazımızı inceleyin.

0 yorum :

Yorum Gönder